مقالات

مدل‌ سازی داده چیست؟

مدل‌سازی داده

مدل سازی داده ها فرایندی است که برای تعریف و تجزیه و تحلیل نیازهای داده مورد نیاز برای پشتیبانی از فرایندهای تجاری در محدوده سیستم های اطلاعاتی مربوطه در سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بنابراین ، روند مدل سازی داده ها شامل مدلسازان حرفه ای داده است که از نزدیک با ذینفعان تجاری و همچنین کاربران بالقوه سیستم اطلاعات کار می کنند.

 

 

سه مدل مختلف مدل داده وجود دارد که در حالی که از الزامات به پایگاه داده واقعی منتقل می شود تا برای سیستم اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد ، تولید می شود.

 

نیازهای داده در ابتدا به عنوان یک مدل داده ای مفهومی ثبت می شود که اساساً مجموعه ای از مشخصات مستقل فناوری در مورد داده ها است و برای بحث در مورد نیازهای اولیه با سهامداران تجاری استفاده می شود.

 

سپس مدل مفهومی به یک مدل داده منطقی ترجمه می شود که ساختار داده هایی را که می توانند در پایگاه های داده پیاده سازی کنند ، مستند می کند.

 

 

اجرای یک مدل داده مفهومی ممکن است به چندین مدل داده منطقی نیاز داشته باشد.

 

 

آخرین مرحله در مدل سازی داده ها ، تبدیل مدل داده های منطقی به مدل داده های فیزیکی است که داده ها را به جداول سازمان می دهد و جزئیات دسترسی ، عملکرد و ذخیره را در اختیار شما قرار می دهد.

 

 

مدل سازی داده ها نه تنها عناصر داده را تعریف می کند ، بلکه ساختار آن ها و روابط بین آن ها را هم تعریف می کند

 

 

چرا باید از مدل سازی داده استفاده کنیم؟

استفاده از مدل سازی داده شامل موارد های زیر می باشد ؟

 

  1. مدل داده اطمینان حاصل می‌ کند که تمام داده‌ های مورد نیاز پایگاه داده صحیح نمایش داده می‌شوند.
  2. یک مدل داده به طراحی پایگاه داده در سطح مفهومی، فیزیکی و منطقی کمک می‌کند.
  3. ساختار مدل داده به تعریف جداول رابطه‌ای ، کلید های اصلی و خارجی و رویه‌های ذخیره شده کمک می‌کند.
  4. مدل داده یک تصویر واضح از داده‌ های پایه را فراهم می‌کند و می‌تواند توسط توسعه‌دهندگان پایگاه داده برای ایجاد یک پایگاه داده فیزیکی مورد استفاده قرار گیرد.
  5. مدل داده همچنین برای شناسایی داده‌ های از دست رفته و اضافی نیز مفید می باشد
  6. اگر چه ایجاد اولیه مدل داده کار طولانی و زمان زیادی را در بر می گیرد ، اما در طولانی مدت ، این امر باعث می‌شود که شما بتوانید زیرساخت‌های خود را سریع‌ تر ارتقا دهید و بهتر نگهداری کنید.

 

انواع مدل‌های داده

مدل های داده شامل سه نوع می باشد :

مدل‌های داده مفهومی ، مدل‌ های داده منطقی و مدل‌ های داده فیزیکی، که هر یک از آن‌ ها هدف های خاصی دارند.

 

مدل‌های داده برای نشان دادن داده‌ها و نحوه ذخیره شدن آن‌ها در پایگاه داده و تنظیم رابطه بین داده‌ها استفاده می‌شوند.

 

 

مدل داده مفهومی: این مدل داده ، آنچه سیستم شامل آن می‌شود را تعریف می‌کند. این مدل معمولاً توسط ذینفعان کسب و کار و معماران داده ایجاد می‌شود. هدف آن سازماندهی، دامنه‌گذاری و تعریف مفاهیم و قوانین کسب و کار است.

 

 

مدل داده منطقی: این مدل تعیین می‌کند که چگونه سیستم بدون در نظر گرفتن پایگاه داده باید اجرا شود. این مدل معمولاً توسط معماران داده و تحلیل‌گران کسب و کار استفاده می‌شود. هدف آن، تهیه نقشه فنی قوانین و ساختارهای داده است.

 

 

مدل داده فیزیکی: این مدل داده توضیح می‌دهد که چگونه سیستم با استفاده از یک پایگاه داده خاص اجرا می‌شود. این مدل معمولاً توسط دکترهای مدیریت کسب و کار و توسعه‌دهندگان ایجاد می‌شود. هدف آن نیز اجرای واقعی پایگاه داده است.

 

 


پیام بگذارید

پشتیبانی 24 ساعته آنلاین