مقالات

تفاوت بین Power BI و Tableau چیست؟

تفاوت بین Power BI و Tableau چیست؟

اگر به صورت کلی نگاه کنیم از هر دو ابزار Power BI  و Tableau برای تجسم داده ها استفاده می شود ، بنابراین چه تفاوتی می تواند بین آنها وجود داشته باشد ، محدودیت هایی وجود دارد مانند اینکه از Power BI  برای تهیه گزارشات و پیش بینی رشد یا کاهش خاصی استفاده می شود و Tableau برای ارائه نسخه های بسیار دقیق تری از تجسم استفاده می شود.

این گفته بالا بنا به دلیل استفاده از نسخه توسعه دهنده پاور بی آی می باشد که بصورت رایگان برای عموم می باشد.

Tableau-VS-Power-BI
Tableau-VS-Power-BI

 

 

تفاوت اصلی این است که Power BI ، محصولی از مایکروسافت از سال ۲۰۱۳ ، یک ابزار هوش تجاری است که می تواند نه تنها برای تجسم داده ها بلکه برای مدل سازی پیش بینی نیز استفاده شود ، در حالی که ، Tableau ابزاری است که از سال ۲۰۰۳ وجود دارد ، در درجه اول داده های خام را به داشبورد زیبا تبدیل کرده و بینش خلاقانه به دست می آورید در نرم افزار Tableau هم مدل سازی و پیش بینی وجود دارد.

این دوتا نرم افزار هر سال از نظر ویژگی ها بهم نزدیک تر می شوند.

Power BI چیست؟

محصول مدرن مایکروسافت برای تجسم داده ها است و در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شده است. این یک ابزار هوش تجاری است که برای تجسم داده ها با تجسم های مختلف موجود استفاده می شود. با این کار داده های خام به بینش معناداری تبدیل می شوند و داشبورد زیبایی برای داده های ما فراهم می شود.

برای آموزش نرم افزار Power BI کلیک کنید

برای خرید لایسنس نرم افزار Power BI کلیک کنید

برای خواندن مقاله Power BI کلیک کنید

Tableau چیست؟

Tableau همچنین یک ابزار تجسم داده است اما از سال ۲۰۰۳ تاکنون وارد بازار شده است و هم اکنون جز لیدرهای اصلی ابزار مصور سازی است. این ابزار همچنین به ما کمک می کند داده های خام را به بینش معناداری تبدیل کنیم و داشبورد زیبایی را برای داده های خود فراهم کنیم.

برای آموزش نرم افزار Tableau کلیک کنید

برای خرید لایسنس نرم افزار Tableau کلیک کنید

برای خواندن مقاله Tableau کلیک کنید

اگر هنوز در حال انتخاب گزینه ها هستید ، این مقاله بسیار مناسب است.

در اینجا قصد داریم یک مقایسه مختصر Power BI و Tableau را انجام دهیم. چرا مقایسه سیستم عامل های BI قبل از انتخاب مهم است؟ زیرا اگر شما پروژه ای را با محصول اشتباه شروع کنید ، هیچ مزیتی برای شما نخواهد داشت.فقط زمان خود را ازدست داده اید.

Tableau و Power BI متداول ترین ابزارهای تجسم داده در بازار هستند بنابراین ، برای ساده سازی موارد برای شما ، ما می خواهیم مقایسه ای بین Tableau و Power BI انجام دهیم. نگاهی خواهیم انداخت به ویژگی های عملی هر دو نرم افزار قوی این حوزه و راه حل ، مجوزها ، قیمت گذاری و سایر ملزومات.

تعاریف از هر کدام از نرم افزارها :

Tableau

 یک نرم افزار همه کاره برای نمایش بصری داده ها است. با این کار می توان داده های اصلی را به طور منظمی به یک قالب گرافیکی متراکم کرد که درک آن ساده است. درک داده های تولید شده با Tableau برای تکنسین های هر سطح آسان است. برای ایجاد داشبورد سفارشی در Tableau نیازی به کسب مهارت های پیشرفته ندارید.

Power BI

یک ابزار تجزیه و تحلیل کسب به طور گسترده ای برای  مصور سازی داده های استفاده می شود. راهنمای استفاده Power BI بسیار آسان است ، بنابراین می توانید بلافاصله شروع به ساخت داشبورد و گزارش خود کنید.

تجسم داده ها در دو نرم افزار:

تجسم داده ها به خودی خود یک ایده نیست. برای جلوگیری از اسناد طولانی و پیچیده ، از نمودارها ، نقشه ها و نمودارها استفاده می کنیم. پس از ارائه نمودار ، برای کاربر نهایی درک اطلاعات بزرگ بسیار آسان تر است.

اگر به دنبال برنامه تجزیه و تحلیل داده برای تجسم شخصی سازی داده ها باشید ، می توانید Power BI را امتحان کنید.

به شما امکان می دهد عناصر بکشید و رها کنید و همچنین داده ها  را  در یک جدول جدید وارد کنید و همچنین میتوان از چندین منبع به گزارش های تعاملی و داشبورد تحلیلی ایجاد کرد.

اگر نوبتی هم باشد نویت به تجسم داده ها با استفاده از Tableau می رسد ، به صورت داشبورد ،  ایجاد داشبرد ها بصورت رویکرد ساده تر و استفاده ساده از ابزارها برای مصور سازی در اختیار شما قرار دارد سهولت استفاده از تبلو برای ساخت داشبرد بسیار کاربردی می باشد. همچنین Tableau برای نشان دادن مجموعه داده های بزرگتر از منابع مختلف استفاده می کند ، و دارای عملکرد خوبی است.

کارایی هر نرم افزار

Tableau می تواند مقادیر زیادی از داده ها را از چندین منبع داده پردازش کند در حالی که Power BI می تواند مقدار نسبتاً کمی داده را وردازش می کند ،  ما اینجا به نرم افزار Tableau یک امتیاز می دهیم.

منابع داده های هر نرم افزار

 Power BI دسترسی به سایر سرورها و پایگاه های داده از جمله  SQL ، SAP HANA ، پایگاه داده اوراکل و غیره را محدود کرده است.

 Tableau به تعداد زیادی از سرورها و منابع پایگاه داده مختلف از جمله JSON ، PDF ، گزارش های آماری واقعی ، اسناد مایکروسافت ، SQL Server ، MySQL ، Oracle Redshift دسترسی دارد ، در اینجا نیز به نرم افزار تبلو یک امتیاز دیگر میدهیم.

سهولت یادگیری نرم افزارها

Power BI در مقایسه با Tableau برای یادگیری  ساده تر است. ولی اگر به حوزه کد نویسی علاقه ای ندارید پس قطعا به شما پیشنهاد می شود که نرم افزار Tableau را یادبگیرید . Tableau به دلیل کم استفاده کردن از کد نویسی گزینه مناسبی برای افرادی می باشد که به حوزه کد نویسی علاقه چندانی ندارند.

برای آموزش نرم افزار Tableau کلیک کنید 

برای آموزش نرم افزار Power BI کلیک کنید 

قابلیت داده ها در نرم افزارها

فضای کاری در نرم افزار Power BI می تواند حداکثر ۱۰ گیگابایت داده و بیش از ۱۰ گیگابایت داده در Cloud  یا Azure را اداره کند. اگر در مورد یک پایگاه داده محلی صحبت کنیم ، Power BI به سادگی داده ها را می تواند وارد نرم افزار کند .

همانطور برای Tableau ، در این نرم افزار شما میتوانید هزار میلیارد رکورد رو بدون مشکل وارد نرم افزار کنید و روی داده تغییرات و فیلد های محاسباتی اجرا کنید .

ادغام داده ها

Power BI می تواند به طور یکپارچه با منابع مختلف داده مانند شیرپوینت ، Azure ، ۳۶۵ اکسل و چندین محصول دیگر مایکروسافت به راحتی  کار کند.

 Tableau با سیستم عامل های برون سپاری بیشماری از جمله سیستم عامل های مبتنی بر مایکروسافت به راحتی کار می کند.

شکل دادن به داده ها

Power BI ویرایشگر پرس و جو متنوعی را ارائه می دهد که به شما کمک می کند بسیاری از کارها را راحت تر انجام دهید. همچنین مجموعه مستندات و سایر ویژگی ها را ارائه می دهد.

 Tableau هم یک سیستم پرس جو داخلی دارد که فقط روی نسخه سرور این نرم افزار این ویژگی وجود دارد.

مدل سازی داده ها

Power BI نقاط Power Pivot را ارائه می دهد که بیشتر در دسترس کاربر است در حالی که Tableau فقط این موارد رو در داخل نرم افزار Tableau prep  می توانید پیدا کنید.

برای آموزش نرم افزار Tableau prep کلیک کنید

برای خرید لایسنس نرم افزار Tableau prep کلیک کنید

برای خواندن مقاله Tableau prep کلیک کنید

کاربردهای هر کدام از نرم افزار ها

Power BI برای  از گرافیک شخصی سازی شده در داشبورد استفاده می شود  ، در حالی که Tableau برای عملیات طولانی تر و تجزیه و تحلیل بیشتر مورد استفاده می شود.

قیمت گذاری هر محصول برای استفاده

Power BI قیمت پایین تری از Tableau دارد. که شامل نرم افزار  Pro و Premium.

هزینه های Power BI Pro از ۹.۹۹ دلار برای هر کاربر در ماه شروع می شود. ۶۰ روز استفاده از نرم افزار به صورت رایگان را  نیز برای کاربران فراهم می باشد. بسته Premium با اشتراک سالانه از قیمت ۴۹۹۵ دلار به ازای هر فضای اختصاصی محاسبات ابری و فضای ذخیره سازی آغاز می شود.

  

Tableau برای هر گروه اشاره شده نیز قیمت خاصی در نظر دارد که ادامه به آن میپردازیم:

 Creator ، Explorer و Viewer

شما به مدت ۱۴ روز از این برنامه به صورت رایگان استفاده خواهید کرد. هزینه اشتراک Tableau Creator ماهانه ۷۰ دلار و هزینه Tableau Explorer هر کاربر ۳۵ دلار در ماه و Tableau Viewer ماهیانه ۱۲ دلار هر کاربر در ماه است که کمی بیشتر از اشتراک Power BI می باشد.

 

نتیجه گیری نهایی

 وقت آن است که خلاصه ای از Power BI و Tableau را جمع بندی کنیم و مشخص کنیم کدام برنامه می تواند به بهترین وجه نیازهای شما را تأمین کند.

 بدیهی است که ما نمی توانیم نتیجه بگیریم که یک برنامه بهتر از برنامه دیگر است زیرا Power BI می تواند انتخاب بهتری برای مشاغل کوچک باشد زیرا راه حل های تجاری قابل دسترسی تری را ارائه می دهد در حالی که Tableau اجازه می دهد مقادیر زیادی از نقاط داده برای تجزیه و تحلیل از منابع مختلف داده ترکیب شود ، که برای دانشمندان داده بسیار مناسب است.

 Tableau و Power BI مزایا و معایب خود را دارند ، بسیاری از ویژگی های مشابه و چند شکاف عملکردی. بین دوتا نرم افزار وجود دارد

 

در نتیجه ، گزینه بهترین نرم افزار تجزیه و تحلیل کسب و کار مستقیما به اندازه و نیاز کسب و کار شما بستگی دارد.

 

برای آموزش نرم افزار Tableau کلیک کنید 

برای آموزش نرم افزار Power BI کلیک کنید 


پیام بگذارید

پشتیبانی 24 ساعته آنلاین