مقالات

تفاوت بین تحلیلگر داده و دانشمند داده چیست؟

تحلیلگر داده و دانشمند داده

تفاوت این دو حوزه پول ساز در چیست؟

نظرات بسیاری اغلب کاملاً متفاوت – در مورد نقش ها و مهارت هایی که این زمینه وجود دارد که سردرگمی زیادی ایجاد می کند. بنابراین ، چه چیزی یک دانشمند داده را از یک تحلیلگر داده متمایز می کند؟

به نظر می رسد بسیاری این تصور را دارند که دانشمند داده فقط یک اصطلاح اغراق آمیز برای یک تحلیلگر داده است. با جستجوی عبارت “یک دانشمند داده چه کاری انجام می دهد” در اینترنت میتوانید بعضی از تخصص هایی که یک دانشمند داده در شرکت انجام میدهد رو ببینید در این مقاله بیشتر به این موضوع میپردازیم.

این واقعیت که شرکت های مختلف روش های مختلفی برای تعریف این نقش دارند که دلیل قابل توجهی برای این سردرگمی می باشد. به عنوان مثال ، برخی از شرکتهای نوپا از عنوان “دانشمند داده” برای جذب نیرو برای نقش تحلیلگر خود استفاده می کنند.
علاوه بر این ، علم داده یک زمینه نوپا است و همه با وظایف این تخصص آشنا نیستند. بنابراین ، قبل از اینکه بخواهیم تفاوت بین یک تحلیلگر داده و یک دانشمند داده را درک کنیم ، ابتدا نگاهی تاریخی به تجارت تجزیه و تحلیل و هر نقش در آن زمینه می اندازیم.

تجزیه و تحلیل کسب و کار در علوم داده

به عنوان یک رشته ، تجزیه و تحلیل کسب و کار بیش از ۳۰ سال است که آغاز شده است ، با راه اندازی Excel در سال ۱۹۸۵. قبل از این ، تجزیه و تحلیل داده برای کسب و کار یک تمرین دستی بود که با استفاده از ماشین حساب و آزمون و خطا انجام می شد. این یک آغاز برای راه اندازی نرم افزارهای رایانه ای مانند Excel و بسیاری از برنامه های دیگر بود .

به همین ترتیب ، دو گرایش عمده در آغاز پدیده علم داده نقش دارد:
اول ، استفاده از فناوری در اقشار مختلف زندگی به ویژه اینترنت – منجر به افزایش داده های شد که بی سابقه بود.
این همان اطلاعاتی است که بسیاری از مشاغل برای استفاده در تصمیم گیری از آنها استفاده میکنند.
دوم ، فن آوری های جدید تجزیه و تحلیل و تفسیر چنین حجم گسترده ای از داده ها را ممکن کرده است و شرکت ها اکنون با استفاده از ابزارهایی برای تصمیم گیری موثرتر و ایجاد استراتژی از آن داده ها استفاده میکنن.

تحلیلگر داده

یک تحلیلگر ، داده ها را جمع آوری می کند ، آنها را سازماندهی می کند و برای دستیابی به نتایج از آنها استفاده می کند. شرکت ها تقریباً در همه صنایع می توانند از کار تحلیلگران داده ، از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی تا فروشگاه های خرده فروشی بهره مند شوند.
تحلیلگران داده ها را صرف توسعه فرآیندها و سیستم های جدید برای جمع آوری داده ها و جمع بندی داده ها برای ایجاد تصمیم و استراتژی جهت بهبود عملکرد سیستم میکنند.

توصیف شغل تحلیلگر داده

1- ارائه گزارش ها
2- بررسی الگوها
3- همکاری با تیم های مرتبط با حوزه داده: نقش و مسئولیت تحلیلگر داده شامل همکاری با چندین بخش در سازمان شما از جمله بازاریابان و فروشندگان است. همچنین با همتایان درگیر در علوم داده مانند معماران داده و توسعه دهندگان پایگاه ارتباط مستقیم خواهند داشت.
4- تلفیق داده ها و تنظیم زیرساخت ها: این فنی ترین جنبه کار یک تحلیلگر داده برای جمع آوری داده ها است. تلفیق داده ها پاکسازی داده و ایجاد داده های منظم و مرتب با استفاده از الگو مناسب جز وظایف تحلیلگر داده می باشد.

دانشمند داده

برای مشاغل و سازمانهایی که می توانند از این داده استفاده کنند و از آنها بهره مند شوند ، رشد داده بصورت انفجاری به نظر می رسد. یک دانشمند داده ، متخصص آمار ، علوم داده ، بیگ دیتا ، برنامه نویسی R ، پایتون Python و SAS است و کار به عنوان دانشمند داده نوید فرصت های فراوان و حقوق های پردرآمد را می دهد.

هاروارد بیزینس ریویو ، علوم داده را جز پر درامدترین مشاغل قرن ۲۱ اعلام کرده و IBM پیش بینی می کند تقاضا برای دانشمندان داده تا سال ۲۰۲۱ تا ۲۸٪ افزایش یابد.
این بدین معناست که این حوزه پتانسیل در آمد زایی ودرخواست بالا را درآینده دارد.

توصیف شغل دانشمند داده

دانشمندان داده در مرحله اول حل کننده مشکلات هستند. دانشمندان داده به دنبال تعیین سوالاتی هستند که نیاز به پاسخ دارد و سپس با روش های مختلف سعی در حل مسئله می کنند. برخی از کارهای مربوط به داده ها که دانشمند داده ممکن است روزانه بر عهده بگیرد شامل موارد زیر است:

1- ادغام و تجزیه و تحلیل داده ها
2- به دنبال الگوها یا روندها
3- استفاده از طیف گسترده ای از ابزارها مانند Tableau ، Python ، Hive ، Impala ، PySpark ، Excel ، Hadoop و غیره برای توسعه و آزمایش الگوریتم های جدید
4- تلاش برای ساده سازی مشکلات داده ها و ایجاد مدل های پیش بینی
5- ایجاد گزارشات کارآمد با ابزار ها (Tableau – PoweBI)
6- نوشتن و جمع آوری و اثبات مفاهیم و ارتباط بین داده ها

ظهور دانشمند داده

مشاغل موجود، بودن این حجم وسیع از داده ها را به عنوان منبع مزیت رقابتی می دانستند. واضح بود که شرکت هایی که می توانند از این داده ها استفاده کنند می توانند استنباط تجاری بهتری داشته باشند و از این داده ها بهتر استفاده کنند ، پس شرکت هایی که این بینش رو نسبت به داده ها و مشتریان دارند از رقیبانی که هیچ بینشی از مشتریان و داده ها ندارند جلوتر قرار می دهد.

برای درک بیشتر حجم داده ها ، نیاز به متخصصانی با مجموعه مهارت از قبیل تجزیه و تحلیل ، مهارت آماری ، مهارت برنامه نویسی ، مهارت یادگیری ماشین ، تجسم داده ، و بیشتر نیاز هست. این امر منجر به ظهور مشاغل دانشمند داده شد – افرادی که درک صحیح کسب و کار ، مدیریت داده ها ، برنامه نویسی و مهارت های تجسم داده را برای ایجاد نتایج بهتر کسب و کار ترکیب می کنند.

انتظار می رود دانشمند داده به طور مستقیم تأثیرات تجاری خود را از طریق اطلاعاتی که از داده های موجود بدست می آورد ، ارائه دهد. و در بیشتر موارد ، یک دانشمند داده باید این بینش ها را از داده های بهم ریخته ایجاد کند ، که شامل ایجاد ساختار داده ها به روش صحیح ، استخراج آنها ، ایجاد فرضیات مربوطه ، ساخت مدل های همبستگی ، اثبات علیت و جستجوی داده ها برای پیدا کردن الگو صحیح است که می تواند تأثیر بر روی کسب و کار ایجاد کنید.

مقایسه دانش مهارت دانشمند و داده تحلیلگر داده

بنابراین ، یک تحلیلگر داده چه کاری متفاوت از آنچه یک دانشمند داده انجام می دهد ، انجام می دهد؟ یک تحلیلگر داده با بسیاری از فعالیت های مشابه سروکار دارد . بیایید نگاهی به چند مثال بیندازیم:

معمولاً از یک دانشمند داده انتظار می رود که سوالاتی را که به یک تجارت کمک می کنند ، ایجاد کند و سپس در حل آنها اقدام کند ، در حالی که تیم تجار سولاتی را به یک تحلیلگر داده می دهند تا با بتواند نقاط ضعف و قدرت کسب کار را پیدا کنند.

انتظار می رود که هر دو نقش ، با تیم های مهندسی کار کنند تا داده های صحیح را تأمین کنند ، داده ها را در قالب صحیح ، برای تجزیه و تحلیل / تفسیر مناسب و اطلاعات را از داده ها استخراج کنند. با این حال ، در بیشتر موارد ، از یک دانشمند داده انتظار نمی رود مدل های آماری بسازد یا در یادگیری ماشین و برنامه نویسی پیشرفته با داده ها کار کند. در عوض ، یک تحلیلگر داده معمولاً بر روی SQL با ساختار ساده تر یا پایگاه داده های مشابه یا با سایر ابزارها ی های BI کار کند تا اطلاعات استخراج شده رو بصورت بصری به مدیران تصمیم گیرنده کسب و کار ارایه دهد.

برای دانلود دوره های آموزشی نرم افزارهای داده کاوی –Tableau و Power BI – کلیک کنید.


یک نظر

  1. عجب مقاله توپی آقا مرسی عالی بود این مقاله

پیام بگذارید

پشتیبانی 24 ساعته آنلاین